Walne Zgromadzenie może odwołać tych członków Zarządu, którym nie udzieliło absolutorium. Tak stanowi ustawa Prawo spółdzielcze.

Walne Zgromadzenie w SM „Czuby” w Lublinie odbywa się w częściach (aż 21). Według Regulaminu Walnego Zgromadzenia SM „Czuby” ostateczne wyniki głosowań, w tym w sprawie absolutorium, ustalane są poprzez zsumowanie wyników głosowań z poszczególnych części Walnego Zgromadzenia w terminie 7 dni od dnia odbycia ostatniej części Walnego Zgromadzenia.

Wynika z powyższego, że jeśli sumaryczny wynik głosowania stwierdza nieuzyskanie absolutorium przez członka Zarządu, to postawienie wniosku o przegłosowanie uchwały w sprawie jego odwołania przez Walne Zgromadzenie, które już się odbyło (zostało zakończone) jest niemożliwe.

Czy w takim razie należy uznać, że odwołanie członka Zarządu przez Walne Zgromadzenie jest praktycznie niemożliwe?

Zarząd Spółdzielni, prawnicy Spółdzielni i poplecznicy Zarządu z Rady Nadzorczej rozpowszechniają właśnie taki pogląd. Czynią to albo z niewiedzy, że są w błędzie co do swojej nieusuwalności przez Walne Zgromadzenie, albo doskonale wiedzą, że jest to możliwe i celowo wprowadzają Cię w błąd.

Jeśli co kilka miesięcy dostajesz podwyżkę czynszu, a Zarząd zamiast obniżać koszty działalności powtarza Ci jak mantrę, że nie ma takich możliwości, a wzrost kosztów od niego nie zależy, to chcesz temu Zarządowi powiedzieć basta, czas na zmiany. Czy weźmiesz jednak udział w Walnym Zgromadzeniu, które nie ma możliwości odwołania tego nieudolnego Zarządu? Nie, bo nie chcesz tracić czasu na udział w czymś co niczego nie zmieni. I oto właśnie chodzi Prezesowi Burskiemu i jego kompanii.

Dlaczego Prezes Burski i spółka są w błędzie, a Twój udział w Walnym Zgromadzeniu
nie będzie czasem straconym? Odpowiedź znajdziesz w uzasadnieniu Wyroku Sądu Najwyższego. W dokumencie PDF zaznaczyliśmy najistotniejsze wyjaśnienia Sądu Najwyższego.

Scroll to top