14 czerwca 2023 roku zakończyło się Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby w Lublinie. Do udziału w Walnym Zgromadzeniu uprawnionych było 12.944 członków Spółdzielni. Z uprawnienia tego skorzystało 15% członków Spółdzielni. W historii Spółdzielni to rekord, z którego należy się cieszyć. Smutkiem napawa jednocześnie fakt, że 85% członków Spółdzielni nie znalazło kilku godzin na wzięcie spraw Spółdzielni w swoje ręce. Decyzje tegorocznego Walnego Zgromadzenia stworzyły jednak solidny fundament dla budowania wiary w siłę podniesienia ręki z mandatem. Pozwala to żywić nadzieję, że za rok w Walnym Zgromadzeniu weźmie udział nie 15% a 85% osób uprawnionych.

Poszczególne części (21) Walnego Zgromadzenia wybierały po jednym członku Rady Nadzorczej. Większość w Radzie Nadzorczej uzyskały osoby z Facebookowego Ruchu Mieszkańców Niezadowolonych. Największą liczbę głosów w wyborach do Rady Nadzorczej - w skali całej Spółdzielni – uzyskał Piotr Zaręba popierany przez Ruch Obrony Praw Mieszkańców (216 głosów). Jego konkurentka z Facebookowego Ruchu Mieszkańców Niezadowolonych uzyskała 23 głosy.

Od 21 czerwca br. to Facebookowe środowisko „weźmie” też Zarząd. Ciekawe czy mając pełnię władzy w Spółdzielni „Facebookowi” zmienią nazwę z Ruchu Mieszkańców Niezadowolonych na Ruch Mieszkańców Zadowolonych?

Ta pełnia władzy nieco nas jednak niepokoi, bo „Facebookowi” podczas Walnego Zgromadzenia głosowali przeciwko postulowanym przez Ruch Obrony Praw Mieszkańców zmianom w Statucie dotyczącym Zarządu. Przypomnijmy, że

„Facebookowi” głosowali przeciwko:

  1. Kadencyjności Zarządu
  2. Ograniczeniu wysokości stałej części wynagrodzenia członków Zarządu
  3. Uzależnieniu ruchomej części wynagrodzenia członków Zarządu od korzyści finansowych odczuwanych przez mieszkańców za sprawą:
    • zmniejszenia kosztów funkcjonowania Spółdzielni
    • zwiększenia przychodów z gospodarowania aktywami Spółdzielni
    • wielkości zewnętrznych środków finansowych (krajowych i zagranicznych) pozyskanych na działalność inwestycyjną Spółdzielni
  1. Profesjonalnym procedurom wybierania członków Zarządu

Życzymy „Facebookowym” sukcesów w zarządzaniu przynoszącym korzyści mieszkańcom Spółdzielni. Będziemy jednak bacznie obserwować działania zarówno Zarządu jak i Rady Nadzorczej, aby nie doszło do odtworzenia się stanu do jakiego doprowadził odwołany już Zarząd Prezesa Burskiego. Jeśli dostrzeżemy, że sprawy zaczynają iść w złym kierunku, będziemy reagować, włącznie z podjęciem akcji odwołania wszystkich członków Zarządu.

Największym sukcesem zakończonego Walnego Zgromadzenia jest odwołanie wszystkich członków Zarządu kierowanego przez 25 lat przez Prezesa Ryszarda Burskiego. Przypomnijmy w telegraficznym skrócie jak do tego doszło.

28 listopada 2022 roku

28 listopada 2022 roku Ruch Obrony Praw Mieszkańców pisemnie wezwał wszystkich członków Zarządu Spółdzielni do ustąpienia. Zarząd wezwanie to zignorował.

29 listopada 2022 roku

Ruch Obrony Praw Mieszkańców zwrócił się z pisemnym apelem do każdego z członków Rady Nadzorczej o złożenie wniosku w sprawie odwołania wszystkich członków Zarządu i przegłosowania go na grudniowym posiedzeniu Rady Nadzorczej. Żaden z członków Rady Nadzorczej wniosku takiego nie złożył. W obecnej, nowej Radzie Nadzorczej jest kilka osób z tamtej Rady, a między innymi Marta Brożyna i Tomasz Buda z Facebookowego Ruchu Mieszkańców Niezadowolonych.

29 stycznia 2023 roku

Tego dnia miało miejsce zebranie mieszkańców zwołane przez Ruch Obrony Praw Mieszkańców, na które przybyło kilkaset osób. Podczas tego spotkania ogłosiliśmy rozpoczęcie akcji odwoływania Zarządu Spółdzielni.

W lutym i marcu 2023 roku

Zorganizowaliśmy kilka zgromadzeń mieszkańców przed siedzibą Zarządu Spółdzielni, z udziałem mediów.

W trakcie całej kampanii Ruch Obrony Praw Mieszkańców był ostro atakowany, w tym oczerniany, przez Zarząd Spółdzielni. Dla przykładu przypomnijmy, że w połowie marca Zarząd Spółdzielni dostarczył do skrzynek pocztowych wszystkim mieszkań w zasobach Spółdzielni pismo pełne kłamstw i bezpodstawnych oskarżeń. Od kwietnia do atakujących dołączył Facebookowy Ruch Mieszkańców Niezadowolonych, z którym mimo dzielących nas różnic i przepuszczanych na ROPM ataków współpracowaliśmy do końca maja.

Od piątego dnia Walnego Zgromadzenia, kiedy zobaczyliśmy jak „Facebookowi” głosują w sprawie zmian w Statucie dotyczących Zarządu, łączył nas z nimi już tylko jeden cel, odwołanie wszystkich członków Zarządu. Jego zrealizowanie nie było łatwe, bo do odwołania członka Zarządu Statut wymaga 2/3 głosów (66,67%). Ostatecznie za odwołaniem Ryszarda Burskiego z funkcji Prezesa Zarządu oddano 78,53% głosów, za odwołaniem Bożeny Zielińskiej z funkcji Zastępcy Prezesa ds. Eksploatacji oddano 78,10% głosów, a za odwołaniem Adama Ziółka z funkcji Zastępcy Prezesa ds. Finansowych – Głównego Księgowego oddano 78,53% głosów. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki głosowania w sprawie odwołania członków Zarządu. Żółtym tłem zaznaczyliśmy wyniki po częściach Walnego Zgromadzenia, w których zostało osiągnięte i przekroczone statutowe minimum wymagane do odwołania członka Zarządu. Zaznaczyliśmy też dni, w których wymagany wynik został spełniony.

ROPM ponosi nie małe koszty na materiały biurowe, druk, obsługę prawną etc. Bieżące koszty pokrywane są ze składek członkowskich oraz darowizn. Stowarzyszenie prowadzi księgowość i rozlicza się z urzędem skarbowym.

Prosimy o wsparcie dowolną kwotą; nawet 20 zł - to prawie ryza papieru.

Ruch Obrony Praw Mieszkańców, ul. Watykańska 10/12, 20-538 Lublin
konto bankowe: 66 1140 2004 0000 3202 8251 0898
w tytule przelewu: darowizna na cele statutowe
Scroll to top